Sprawdź składki OC AC:Powiązane artykuły


brak powiązanych artykułów

1.03.2011 Czy tańsze OC dla kobiet to dyskryminacja mężczyzn?


Jak podaje wyborcza.biz, dziś Trybunał Sprawiedliwości UE uzna, czy przepisy, według których młode kobiety płacą nawet 40 proc. mniej za ubezpieczenie auta, mogą być uznane za dyskryminację mężczyzn. Jeśli zmiany wejdą w życie, wszyscy, a zwłaszcza kobiety, mogą zapłacić więcej.

"Jestem 21-letnim kierowcą, mam prawo jazdy od roku i właśnie kupiłem/kupiłam mój pierwszy samochód - hondę civic z 1989 roku. Mam czystą kartę ubezpieczeniową, nie mam zniżek. Samochodem będę jeździł/jeździła na uczelnię i szacuję, że rocznie przejadę nim maksymalnie 5 tysięcy kilometrów. Ile zapłacę za podstawowe OC? Zadzwoniliśmy do AXA. Gdy dzwoniła Ania - wyliczono jej roczną składkę 1423 zł, gdy Mariusz - 2587 zł. To nie przypadek - wielu ubezpieczycieli w Polsce i całej UE stosuje rozróżnienie składek ze względu na płeć. Młode kobiety znacznie rzadziej łamią przepisy drogowe i powodują wypadki. - W grupie do 23 lat częstotliwość szkód wśród mężczyzn jest o 50 proc. większa niż u kobiet - tłumaczy Marcin Pawelec z Allianza. Przy naszych kryteriach kobieta kupująca w tym towarzystwie OC zapłaci 1987 zł, mężczyzna - o prawie 200 zł więcej. A inni? - Traktujemy płeć jako jedną ze zmiennych, od których zależy wysokość składki - mówi Rafał Karski z Liberty Direct. Tutaj właścicielka leciwej hondy zapłaci 1269 zł, właściciel - 1436 zł. Jednak część ubezpieczycieli, np. PZU, nie uzależnia wysokości OC od płci.

Różnice w stawkach to nie tylko problem Polski - z brytyjskich statystyk wynika, że młodzi mężczyźni 10 razy częściej od kobiet są sprawcami wypadków, a 25 razy częściej łamią przepisy. W efekcie średnia kwota ubezpieczenia auta dla kobiety poniżej 22. roku życia wynosi 1682 funty, a dla mężczyzny - 2750 funtów.

Tańsze dla kobiet jest także ubezpieczenie na życie. Panie, które wykupiły polisę w Avivie, płacą taką składkę, co o siedem lat młodszy mężczyzna, czyli 37-letnia kobieta płaci tyle, ile 30-letni mężczyzna. Podobnie jest w innych firmach ubezpieczeniowych.

Kobiety płacą też niższą miesięczną składkę ubezpieczenia kredytu hipotecznego. Dlaczego? Bo statystycznie żyją dłużej niż mężczyźni, czyli jest mniejsze ryzyko, że umrą w czasie spłacania kredytu.

Jednak kobiety płacą więcej za ubezpieczenie zdrowotne, bo częściej chodzą do specjalistów - np. ginekologa.

Już dziś Trybunał Sprawiedliwości UE może zdecydować, że te różnice znikną. Do tej pory ubezpieczenia były wyjątkiem w antydyskryminacyjnych przepisach UE. Przepisy o równym traktowaniu kobiet i mężczyzn dopuszczają proporcjonalne różnice w składkach, w których płeć jest czynnikiem decydującym w ocenie ryzyka. Przepis ten zaskarżyło belgijskie stowarzyszenie konsumentów Test-Achats, a sprawa trafiła do Trybunału. We wrześniu opinię w tej sprawie wydała Juliane Kokott, rzeczniczka generalna Trybunału, która przychyliła się do wniosku, że obecne przepisy dyskryminują mężczyzn. Dotąd w 90 proc. spraw wyrok był zgodny ze stanowiskiem rzecznika.

Jeśli zmiany wejdą w życie, składki będą uśrednione - uważają polscy ubezpieczyciele, choć do zmian są nastawieni sceptycznie. - Przecież Trybunał nie może dyktować ogólnych warunków ubezpieczenia - komentują przedstawiciele branży, choć wolą wstrzymać się z komentarzami do ostatecznego werdyktu. Trybunał może zgodnie z sugestią rzeczniczki wprowadzić trzy lata okresu przejściowego dla ubezpieczycieli, może jednak również wprowadzić zmiany ze skutkiem natychmiastowym, a także, co byłoby najgorsze dla branży, wstecznym. - Wielu ubezpieczycieli nie jest gotowych na nagłe zmiany - mówią ludzie z branży.

Decyzja Trybunału najmocniej uderzy w kobiety - niektórzy eksperci zakładają, że ich stawki za OC mogą się nawet podwoić. - Będzie jak w komunizmie - wszyscy zapłacą po równo. Kobiety zapłacą znacznie więcej, a mężczyźni niewiele mniej niż do tej pory - komentuje Marcin Broda, ekspert rynku ubezpieczeniowego. Jak dodaje, firmy zapewne znajdą sposób, by obejść nowe przepisy. - Będą mogły tworzyć specjalne produkty skierowane tylko do młodych kobiet - dodaje.

Propozycje zmian przepisów krytykują prawnicy. - Ubezpieczyciel ponosi większe koszty ubezpieczania mężczyzn. To tak, jakby wprowadzić równe ceny usług fryzjerskich dla kobiet i łysiejących mężczyzn - komentuje dr Marcin Orlicki z Wydziału Prawa i Administracji UAM."

źródło: wyborcza.biz


AXA Direct = Niskie składki


AXA DIRECT – Ubezpieczenie OC już od 313 zł/rok (Ford Focus 1.6 z 2010 roku, mężczyzna, Częstochowa, 32 lata, 60% zniżek)  Axa Direct LogoLINK4 - Nowa promocja!


LINK4 oferuje ubezpieczenie OC AC tańsze o ponad 300zł LINK4 logoOC = AC - Przeniesienie zniżek


Aviva Direct W nowej promocji oprócz atrakcyjnych cen ubezpieczenia OC oferuje przeniesienie zniżek z OC na AC. Aviva LOGO